Jantar – tam gdzie dawniej zbierano bursztyny

Jantar to mała, nadbałtycka wieś położona w Gminie Stegna – okolica ta była znana już w starożytności. W I wieku n.e., za czasów panowania Nerona, Imperium Romanum dotknęła oszałamiająca gorączka "Złota Północy". Powstał Bursztynowy Szlak, który rozpoczynał się w Akwilei, a mógł się kończyć aż w Królewcu. Przypuszcza się, że główny trakt przechodził przez tereny współczesnego Wiednia, Kłodzka, Wrocławia, Kalisza, Konina, Bydgoszczy, Pruszcza Gdańskiego. Wykopaliska archeologiczne potwierdziły, że szlak ten zahaczał o obecny Jantar.

Noclegi Jantar

Baza kwaterunkowa jaką ma Jantar cieszy się od lat ogromną popularnością nie tylko amatorów bursztynu. Każdego roku na turystów czekają tutaj liczne atrakcje, chociażby takie jak Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu czy Turniej Piłki Nożnej Plażowej o Bursztynowy Puchar. We wsi czynne jest Muzeum Bursztynnictwa, w którym znajdują się ciekawe okazy żywicy, bardzo często z zatopionymi owadami.

Skąd się wzięła gonitwa za bursztynem?

Bursztyn był znany w wielu starożytnych cywilizacjach, nie jest zatem "wynalazkiem" starożytnych Rzymian. To okoliczności, w jakich pojawił się w Rzymie sprawiły, że wyższe sfery oszalały na jego punkcie. Jeden z organizatorów igrzysk, w których bohaterami i ofiarami byli gladiatorzy, wjechał do miasta z ogromnym zbiorem bursztynów. Wrażenie było tak wielkie, że do igrzysk przywarła etykieta bursztynowych.

Wielcy myśliciele antycznego świata uważali, że popularność bursztynu to zjawisko wywołane przez kobiety żądne błyskotek. Nie byli w stanie pojąć na jakiej podstawie wartość jantaru równała się z prawdziwym złotem, a także dlaczego dorodne okazy były warte więcej od niewolnika. Zapominali oni o właściwościach magicznych "moczu rysia" – od dawna przypisywano bursztynowi potężną moc oddalania złych życzeń, klątw, uroków, a także odstraszania "złego oka". Amber miał też chronić ludzi przed obłędem. Leczył rozmaite schorzenia, między innymi choroby gardła. Po dzień dzisiejszy wierzy się w jego właściwości, zarówno magiczne jak i lecznicze.

Bursztyn zaczął wracać do powszechnych łask w XXI wieku – coraz więcej widać go w kosmetyce, której produkty z jantarem w składzie miewają charakter nawet i luksusowy. Wróciła moda na biżuterię z bursztynem, przy czym amber najczęściej łączony jest ze srebrem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>