Muzeum Broni i Militariów w Świdnicy

Niewielkiej wielkości miasto na Dolnym Śląsku(www.wikipedia.org/wiki/Dolny_Slask), uznawane za jedno z najpiękniejszych miast tego regionu – Świdnica, zdecydowanie należy do miejsc, które polecić można amatorom zwiedzania i miłośnikom zabytków. Spędzą oni tu najprawdopodobniej ciekawy urlop, jeśli zdecydują się skorzystać z szerokiej oferty noclegowej miasta (➞www.meteor-turystyka.pl/noclegi,swidnica,0.html).

Co zatem można zobaczyć i zrobić w Świdnicy? Koniecznie odwiedzić trzeba słynny Kościół Pokoju, który jest największym drewnianym kościołem w Europie i zdecydowanie wywrze wrażenie na najbardziej wybrednych turystach. Ponadto zakochać możemy się również w zabytkowym rynku otoczonym pięknymi kamieniczkami, które są czystymi przykładami różnych stylów architektonicznych. Dla miłośników broni i militariów powstało specjalne muzeum, które jest jedynym tego rodzaju obiektem w Polsce.

Muzeum Broni i Militariów w Świdnicy powstało z inicjatywy ogromnego miłośnika i pasjonata militariów – Stanisława Gabrysia, który małymi kroczkami zgromadził w zbiorach aż 2000 eksponatów militarnych. Znajdują się wśród nich przykłady broni strzeleckiej, maszynowej i przeciwpancernej, takie jak karabiny iglicowe. Lwią część przedmiotów muzeum stanowią eksponaty z okresu II wojny światowej. Szczególnie podziwiane przez zwiedzających są niektóre, wręcz unikalne eksponaty, takie jak: czołg T-72, samoloty wojskowe MIG-21, SU-22, Iskra, działo samobieżne Goździk, transportery lekkie, opancerzone, stacje radio- lokacyjne, ponad 20 armat oraz eksponaty specjalnych samochodów i motocyklów bojowych.

Dodatkowo w muzeum znajduje się specjalny oddział dydaktyczny, w którym urządzane są specjalne prelekcje, z których zwiedzający dowiedzieć się mogą wielu ciekawych rzeczy dotyczących broni i militariów. Dla osób, które wolą w bardziej aktywny sposób spędzać czas, muzeum udostępnia strzelnicę, na której każdy może sprawdzić swoje umiejętności i znacznie się podszkolić.

Muzeum Broni i Militariów dostępne jest dla zwiedzających od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 18:00, a w sobotę i niedzielę od godziny 8:00 do godziny 18:00. Fascynaci Broni i Militariów zwiedzający Muzeum w większości przypadków są pod wrażeniem zbioru i ogółem dzieła, jakiego dokonał jego inicjator, dlatego bardzo chętnie sami dzielą się swoimi własnymi kolekcjami, chcąc włożyć swoją cegiełkę w tę niezwykłą machinę.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>